Uudised ja teated

Oktoobris avaneb meede 5 - Sotsiaalne kaasatus

Meil on hea meel teada anda, et esimest korda on võimalus kohalikust tegevusrühmast taotleda toetust sotsiaalse sisuga miniprojektidele, mis on suunatud vanemaealiste (55+) inimeste sotsiaalse aktiivsuse suurendamisele.

Perioodil 2023-2027 rakendab PAK Euroopa Sotsiaalfond+ vahendeid, millel on kaks laiemat eesmärki:
1. pikaajalise hoolduse teenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine ning hoolduskoormuse leevendamine;
2. inimväärikuse tagamine ning sotsiaalse kaasatuse suurendamine.

3. mail 2024 aastal kinnitas Riigi Tugiteenuste Keskus Peipsi-Alutaguse Koostöökoja taotluse "Sotsiaalne kaasatus", millega kinnitati strateegia meetme 5 vastavust programmi eesmärkidele ning määrati selle rakendamise eelarveks 102 493 eurot.

Antud toetusega on võimalik ellu viia minivoorud ning toetada kuni 17 miniprojekti maksimaalse toetuse määraga 6 029 € ühele projektile. Toetuse määr on 100% abikõlblikust kulust. Sihtrühm on tegevuspiirkonna inimesed alates vanusest 16+ (erivajadusega inimesed) ja vanemaealised alates 55+. Taotleda saavad kõik juriidilised ja füüsilised isikud, abikõlblik tegevuspiirkond ja kasusaajad peavad olema PAK piirkonnast (Alutaguse vald ja Mustvee valla osana endiste Lohusuu ja Avinurme valdade geograafilised territooriumid).

Oleme planeerinud ellu viia kaks minitaotlusvooru: 1.-10. oktoobril 2024 ning 1.-10. oktoobril 2025.

Meetme laiem eesmärk on piirkonna tuge vajavate sihtgruppide kaasamine ja nende toetamine (nt eakad, hoolduskoormusega inimesed, erivajadustega inimesed, toimetulekuraskustega inimesed), sh neile tegevusvõimaluste loomine pidades silmas PAKi piirkonna eripära (väga suur territoorium ja hõre asustus), aga ka valdkonnas töötavate inimeste arengu ja võrgustumise toetamine.

Abikõlblikud kulud
● vanemaealistele elanikele suunatud koolitused, väljasõidud, õppereisid, trüki- ja videomaterjalid, võrgustikutööd toetavad tegevused, kaasamine vabatahtlikeks. Oodatud on projektid, mille fookuses on põlvkondade vahelise sideme loomine ning vanemaealiste meeste kaasamine;
● tugitegevuste ja uuenduslike lahenduste väljatöötamine sihtrühma tingimuste parandamiseks ühiskondlikus elus, sh hariduses, tööturul (sh sotsiaalsete ettevõtete tegevus);
● oskuste arengu ja võimete toetamine (sh vanemaealiste digioskused, ligipääsetavad veebilehed, kognitiivsete võimete säilitamine jne);
● kogukondade valmisoleku, oskuste ja teadmiste kasvatamine haavatavate sihtrühmadega teadlikult tegelemiseks;
● miniprojektis on lubatud teha väikeinvesteeringuid, mis on vältimatult vajalikud miniprojekti eesmärgi saavutamiseks.

Mittetoetatavad tegevused
● abikõlblikud ei ole maa, kinnisvara ja taristu ostmise kulud;
● investeeringud põhivarasse, sh remondi- ja ehitustööd;
● kingitused, auhinnad ja meened.

Täpsem info on leitav PAK kodulehelt. Infopäevi planeerime septembrisse, samuti on oodatud kõik kutsed, kes soovivad, et me meedet nende üritustel tutvustaks.


Lii Roosa
PAK tegevjuht
www.pakmty.ee