Euroopas elades on lihtne unustada, et vesi on piiratud ressurss ja et paljudele inimestele teisel pool maakera ei ole see alati kättesaadav. Kuna meie veetarbimine mõjutab ka teisi, on meie kohustuseks kasutada seda otstarbekalt, näiteks eelistades vannile dušši, ja mitte raisata tooteid, mille valmistamisel on vett kasutatud. Kliimamuutuse tõttu ja mitte nii kauges tulevikus seisavad Euroopa suuremad osad ilmselt silmitsi veepuuduse ja kvaliteetse joogivee leidmise probleemiga.
1) Tilkuv kraan võib kulutada rohkem kui 100 liitrit vett kuus. Mõnikord ei ole vaja muud, kui veenduda, et kraan on korralikult kinni keeratud, aga kui tilkumine ei lakka, parandage kraan esimesel võimalusel.
2) Vanni täitmine nõuab palju rohkem vett kui dušš. Igapäevane viieminutiline dušš vanni asemel säästab nädalas 400 liitrit vett ja kulutab palju vähem energiat. Kui peate vannis käima, ärge täitke seda üleliia, ja kui vesi on nii kuum, et peate seda külma veega parajaks tegema, raiskate nii vett kui ka energiat!
3) Kraanivee vooluhulk on 2–25 liitrit minutis, ent tavaliselt piisab vaid 10 liitrist minutis. Seda saab reguleerida, kui keerate kraani vähem lahti või ei jäta seda liiga kauaks voolama. Voolukiirust saab vähendada, kui kasutate säästunupuga segisteid ja dušipihusteid, paigaldate kraanile või dušile vooluvähendaja või kogu veesüsteemile surveventiili. Kraani lahti keerates mõelge sellele, kui palju energiat kulub, et heitvesi joomiskõlblikuks teha - seetõttu on parem kasutada ainult nii palju vett, kui vaja.
4) Kui valate endale klaasi vett, aga ei joo kõike ära, ärge visake seda minema. Kasutage seda oma toataimede jaoks. Nad tänavad teid selle eest.
5) Ärge tühjendage ega täitke veekannu iga kord, kui vett keedate. Olemasolev vesi on taaskasutamiseks täiesti kõlblik. Kui kasutate kannus või potis ainult vajalikul hulgal vett, peate seda vähem keetma ning säästate energiat.
Rohkem kasulikke tarbimisnõuandeid SIIT.